Za kultúrou  do Bratislavy

Naši žiaci pred SND Naši žiaci pred Prezidentským palácom Prehliadka Prezid. paláca Naši žiaci v Prezid. paláci
Naši žiaci  prezid. záhrade Pri hrade Cestou do Bibiany Na hrade Devín
Na hrade Devín Naši žiaci v Čunove Gabčíkovo - školský výlet Gabčíkovo - v plavebnej komore

 

            Stalo sa už tradíciou, že žiaci zo ZŠ Nemocničná spolu s učiteľmi sa niekoľkokrát do roka vyberú do metropoly Slovenska. Stali sme sa už pravidelnými návštevníkmi Bibiany a Slovenského národného divadla. Zakaždým navštívime pamätihodnosti Bratislavy. Nezabudnuteľným zážitkom bola aj exkurzia do TV Markíza, kde sa žiaci mohli oboznámiť nielen s priestormi a nahrávacími štúdiami televízie, ale mohli pozorovať aj niektorých známych moderátorov priamo pri práci. Zavítali sme aj do Prezidentského paláca a prehliadli sme si priestory tejto známej inštitúcie.

Často naše kroky vedú do Bibiany - medzinárodného domu umenia pre deti. Tu sme si prezreli ponúkané výstavy. mali možnosť vidieť výstavu ocenených kníh: NAJKRAJŠIE KNIHY SLOVENSKA, výstavu PRAMENE ČISTEJ VODY, ktorá nám priblížila život a tvorbu Kláry Jarunkovej. Videli sme tu jej knihy v origináloch aj v početných prekladoch.

Inokedy sme boli svedkami výstavy s nevšednou témou: PRIATEĽ TIEŇ. Jedna z autoriek výstavy Eva Čárska o výstave hovorí: „Tieň je  čarovným odrazom skutočných vecí. Je našou súčasťou, ale patrí do premenlivého a prchavého sveta. Je naším dvojníkom, ale robí veci, ktoré my nedokážeme.  Dokáže sa predlžovať a skracovať,  prechádzať cez vodu a oheň a  veľa ďalších vecí. Tiene v nás však často vyvolávajú aj stavy znepokojenia. A detský strach z tieňov súvisí so strachom z tmy. Niekedy sa veľmi ťažko určujú hranice medzi skutočnými vecami a ich tieňmi. Tieň sa  nám zdá byť záhadný, tajomný a neskutočný. Preto sa na našej výstave pokúšame s tieňom pohrať, čiastočne ho odtabuizovať,  ale pritom mu celkom nevziať jeho tajomnosť...“

Výstavu sme začali  konštatovaním, že: TIEŇ je kúskom tmy a aby vznikol, potrebuje SVETLO. V prvej časti výstavy sme mali možnosť nájsť svoj vzťah k tieňom. Uvažovali sme spolu s nimi o možnosti, či sa  tieň môže stať našim priateľom a zistili sme, že z tieňa sa dá vystúpiť. Okrem toho sme hľadali odpovede na otázku, aké rôzne môžu byť tiene. Tieň môže byť strašidelný, hravý, neskutočný, premenlivý, ostrý, stratený, neposlušný, neviditeľný, farebný, tajomný, tancujúci, jasný, dlhý, krátky...  Výstavu v Bibiane sme ukončili myšlienkou: „ Keď ťa niekto zatieňuje, vykroč z tieňa! V pravom svetle ukáže sa tvoja cena“.

            Večer naše kroky vždy smerovali do SND na rôzne predstavenia. Videli sme už množstvo predstavení z repertoáru SND.

V krátkosti aspoň dojmy z baletu  DON QUIJOTE:

Balet slávneho francúzskeho choreografa Máriusa Petipu pôsobiaceho v cárskom balete je inšpirovaný epizódou z románu španielskeho spisovateľa Miguela de Cervantesa o rytierovi Donovi Quijotovi. Monumentálne a komediálne ladený balet je veselým príbehom, odohrávajúcim sa niekde v Barcelone, plným tanca (seguidilla, tanec toreadorov), náročných pas de deux a mimoriadnych výkonov sólistov.

Nielen predstavenie, ale aj prostredie SND v nás všetkých zanecháva príjemný pocit uspokojenia a nezabudnuteľných zážitkov.

Obrovským „pohladením na duši“ bolo pre nás po predstavení ocenenie prof. estetickej výchovy, ktorá pripravuje budúcich pedagógov na vysokej škole. Počas predstavenia pozorne pozorovala našich žiakov a cez prestávky s nimi rozprávala. Obdivovala ich záujem a správanie. Jedna z mála nám dokázala prejaviť verejne obdiv, že dokážeme z takej diaľky prísť do Bratislavy a ukázať deťom to pravé umenie.

V neskorých nočných hodinách sme sa spokojní a obohatení o krásne dojmy a zážitky vrátili domov.

Mgr. Eva Smolková